Przejdź do głównej zawartości

Zabronione wysyłanie ofert handlowych na email

Bazy danych do mailingu. Kup bazę danych do rozsyłania mailingu. Tak, to proste, kupujesz, płacisz i sprzedawce gówno interesuje co się z tym dzieje, ale że kupiłeś bazę danych bezwartościową niezgodną z ustawą prawo telekomunikacyjne, to dowiadujesz się potem.

Razem z bazą danych powinienieś też dostać listę zgody gdzie określono, gdzie i kiedy udzieliłem zgody na marketing internetowy: IP, data, godzina, strona www, okoliczności.

Wiele baz danych do rozsyłania mailingu powstała przed 25 grudnia 2014 roku. Powstały one zebrane botami internetowymi z stron www i z innych katalogów (z naruszeniem ustawy o ochronie baz danych Dz.U. 2001 nr 128 poz. 1402. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. ) Nie mozna wykorzystywać bazy stworzonej przez kogoś bez zezwolenia twórcy bazy danych. Za to grozi grzywna.
Przed 25 grudnia 2014 rozsyłanie ofert handlowych na adresy firm nie było karane (art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną)


ale stało się, weszło w życie 25 grudnia 2014 roku:Ustawa prawo telekomunikacyjne:
Art. 2.

43)  telekomunikacyjne urządzenie końcowe — urządzenie telekomunikacyjne przeznaczone do podłączenia bezpośrednio lub pośrednio do zakończeń sieci;

Art. 172. 1. Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.
2. Przepis ust. 1 nie narusza zakazów i ograniczeń dotyczących przesyłania niezamówionej informacji handlowej wynikających z odrębnych ustaw.
3. Używanie środków, o których mowa w ust. 1, dla celów marketingu bezpośredniego nie może odbywać się na koszt konsumenta.

Art. 174. Jeżeli przepisy ustawy wymagają wyrażenia zgody przez abonenta lub użytkownika końcowego, zgoda ta:
1)   nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści;
2)   może być wyrażona drogą elektroniczną, pod warunkiem jej utrwalenia i potwierdzenia przez użytkownika;
3)   może być wycofana w każdym czasie, w sposób prosty i wolny od opłat.Czyli rozważmy:
- aby zapytać się o zgodę na wysłanie oferty handlowej trzeba użyć urządzenia typu komputer lub telefon, a używanie zgodnie z art. wyżej wymienionym jest to zakazane.


- czy pytanie o zgodę na wysłanie oferty emailem lub pytanie o przedstawienie oferty przez telefon jest celem marketingowym ? - oczywiście że tak, bo pytasz aby w kolejnym kroku osiągnąć efekt handlowy

- zgodnie z art. 174 ustawy prawo telekomunikacyjne aby użyć telefonu, komputera lub innego końcowego urządzenia telekomunikacyjnego dla celów marketingu, musisz posiadać utrwaloną zgodę użytkownika końcowego.

czyli tak sformuowany artykuł w ustawie zabrania używania komputera, telefonu dla celów marketingu. Nawet nie możesz zadzwonić i zapytać się, bo jeśli pytasz o zgodę na wysyłanie ofert, to już jest to marketing.

Jeśli otrzymałeś(-aś) emailem pytanie o możliwośc wysłania oferty handlowej, to już to jest wykorzystanie komputera do celów marketingu, ponieważ charakter tej wiadomości nie ma charakteru prywatnego, a jest pierwszym krokiem do zawarcia umowy handlowej lub przedstawienia oferty handlowej.

Podpowiem:
nadal możesz wysyłać spam papierowy korzystając z usług operatorów pocztowych, których masz do wyboru do koloru. Na pewno z którymś z operatorów dogadasz się cenowo.Owszem, można takie wiadomości zaznaczać jako SPAM, usuwać, nie reagować, ale to nic nie zmieni. Znajdź na stronie www.uke.gov.pl Delegaturę UKE właściwą ze względu na siedzibę spamera, opisz sytuację, że nie znasz spamera, nigdy nie wyrażałeś zgody, a spamer użył końcowego urządzenia telekomunikacyjnego do celu marketingu i niech wszczynają postępowanie.  Do UKE można napisać nawet emailem, można napisac anonimowo, ale szybciej rozpatrywane są skargi i powiadomienia jeśli podpiszesz się imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania.

Tak, przed 25 grudnia nie było karane wysyłanie ofert handlowych na adresy firmowe, ale 25 grudnia wprowadzili zakaz uzywania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych.


Komentarze

 1. Ja prowadzę firmę usługową dla małych i średnich przedsiębiorstw. W jaki sosób mam do nich dotrzeć wg twórców tej ustawy? Jestem firmą jednoosobową bez funduszy na komunikację. Pozycjonowanie się w internecie oraz reklama kosztowałyby mnie po kilka tysięcy miesięcznie, a dopiero rozkręcam firmę. Chyba ja zamknę, choć moje usługi byłyby korzystne dla Klientów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. -ankiety uliczne
   -ulotki
   -listy papierowe
   -kontakty osobiste
   tak zrób stronę www,aby to klienci sami do ciebie przyszli

   Usuń

Popularne posty z tego bloga

Atak DDOS na Polspam

Wiadomości z dnia: 19 września 2020  Atak DDOS na polspam.pl to najlepszy przykład tego, że organizacja bardzo dobrze nas chroni przed zalewem spamu w Internecie.

Kontrukcje stalowe i urządzenia spam

Przykład spamu rozsyłanego na przypadkowe adresy email: Return-Path: < firma@biznesowy.email > Received: from cloudserver2082506.home.net.pl (89.161.254.214) (HELO cloudserver2082506.home.net.pl)  Dnia 12 lutego 2017 o 21:11 Konstrukcje i Urzadzenia < firma@biznesowy.email > napisał(a):  Proszę o zgodę na  przesłanie  informacji   dotyczącej     wytwarzanych przez moja Firmę konstrukcji stalowych     i urządzeń technologicznych.    Proszę odpisać  Tak lub  Nie Poczytaj artykuły na ten temat: https://google.pl/search?zakaz+wysyłania+ofert+handlowych+do+firm+na+email Porady prawne na forum prawniczym: https://www.google.pl/search?q=wysyłanie+ofert+handlowych+drogą+elektroniczną+2016  

Nowe spamy tzn. te same ale z nowych domen

Spamerzy używają  dziesiątek tysięcy adresów IP w celu: 1. Wysyłania spamu 2. Oszustw, phishingu 3. Prób włamań 4. Prób zalogowania się na cudze konta 5. Używania techniki Snowshoe Uganianie się za poszczególnymi adresami spamerów to nierówna walka z  wiatrakami.  Z tej techniki korzystają też wielkie korporacje w celu ukrywania swojej  tożsamości podczas reklamowania swoich produktów lub usług. Z jakiegoś powodu, prawdopodobnie niedostatecznej kontroli, Aruba stała  się ostoją spamerów. najprostszą metodą, aby nie pojawiac się na tej www, jest: - zmiana domeny - zmiana IP - nie rozsyłanie spamu z nowych danych oto kolejne spamy: Return-Path: <zwroty@niewychodz.co.pl> Received: from gateway2.enetcorp.net (192.3.177.222) (HELO gateway2.enetcorp.net)  by farmatroli.pl (79.96.132.00) with SMTP (IdeaSmtpServer 0.83.520)  id X9g64UsY/AZGdVN9aY1f; Tue, 10 Nov 2020 13:33:44 +0100 DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha1; c=relaxed/relaxed; s=key; d=niewychodz.co.pl;  h=Date:To:From:Reply-To:Subj